Jdi na obsah Jdi na menu
 


Punk [pank] je hudební a životní styl. V angličtině slovo punk znamená „výtržník“. Punk jako hnutí vznikal postupně v druhé polovině sedmdesátých let hlavně v Anglii. Hnutí je od počátku silně spjaté s nerasistickými Skinheads. Punk nemá žádný jednotný ideový směr, nejrozšířenější postoje jsou odpor vůči nacismu, komunismu, rasové diskriminaci, politice, válčení, globalizaci, konvencím či komerci. Mnoho punkáčů má blízko k anarchismu. Také se lze často setkat s tvrzením, že základem punku je provokace. Hnutí je obecně velmi tolerantní k měkkým drogám, hlavně marihuaně.

 

 Hudebně se punk rock vrátil k počátkům rocku a rock 'n' rollu, tzn. k využívání jednoduché melodie zpravidla o několika akordech a k ostrému, často satirickému textu. Za první punkovou skupinu jsou považováni Ramones, kteří vznikli v roce 1974 v New Yorku. Největší rozmach punk zaznamenal po roce 1976 v Británii, kde v té dobé začali hrát např. Sex Pistols, The Clash nebo Adicts. O styl blízký punku se již asi o deset let dříve pokoušeli např. Stooges, Velvet Underground, či Patti Smith.

U nás se punk rock začíná objevovat až o tři roky později. První skupinou hrající covery zahraničních punkových skupin s českými texty byli v roce 1979 Extempore, hned vzápětí následovaní Energií G a Zikkuratem, který, stejně jako Extempore, nebyl čistě punkovou kapelou, ale kombinoval ho s dalšími stylu, dokonce i s jazz-rockem. Následovalo mnoho dalších skupin např.: S.P.S., Plexis, Visací zámek, F.P.B., Šanov 1, H.N.F., Zeměžluč, E!E, N.V.Ú., nebo slovenská Zóna A. Tyto skupiny to ovšem neměly vůbec jednoduché, protože punk za komunismu patřil k zakázaným stylům.

 

Vetší rozmach punk rock zaznamenal až po roce 1989, vznikli např.: Totální nasazení, Punk Floid, Slobodná Európa, The Fialky nebo Malomocnost prázdnoty.

 

Hlavním cílem punkáčů bylo od počátku především šokovat ostatní. V počátcích u mnoha punkových skupin proto najdeme svastiky,což nemělo mít nic splečného se sympatiemi k nacismu ale mělo provokovat ostatní (obrácenou svastiku používali nacisté jako hákový kříž). Později při vzniku neonacistické scény se punk dostal do pozice odpůrců nacismu a hákové kříže zmizely.

 

Malá skupina "punkáčů" se přidala k nově vznikající neonacistické scéně a vznikli tzv. Nazi punks. Zbytkem punkerů jsou tvdě odsuzovaní.

 

Častými prvky oblečení jsou roztrhané jeansy, nášivky, placky, spínací špendlíky, stahováky, těžké boty, bunda křivák, nebo účes číro.